08 лютого 2013 року виповнилося 50 років від Дня заснування Державного навчального закладу «Почаївське вище професійне училище».  Постановою № 3 бюро Тернопільського обкому КП України і виконкому обласної ради депутатів трудящих від 8 січня 1963 року було прийнято рішення про відкриття в смт. Почаїв училища механізації сільського господарства.

З 1 жовтня 1963 року училище функціонувало як Почаївське училище механізації сільського господарства № 13 Львівського управління профтехосвіти, з 1 вересня 1964 року було перейменовано в сільське професійно – технічне училище №12 Чернівецького управління профтехосвіти.

У 1976 році училище було перейменоване в середнє ПТУ – 21.

Наказом Міністерства освіти України №101 від 15 квітня 1993 року училище реорганізоване у Вище професійне училище №21 з організацією ступеневої підготовки робітників та молодших спеціалістів.

За 50 років свого існування в училищі підготовлено понад 18000 кваліфікованих робітників. З початку існування училище готувало спеціалістів для роботи в сільському господарстві Тернопільської, Рівненської областей.

Державний навчальний заклад «Почаївське вище професійне училище» є  професійно-технічним навчальним закладом другого атестаційного рівня, який здійснює професійну підготовку, професійно-технічне навчання, виховну роботу серед учнів, слухачів, випускників загальноосвітніх навчальних закладів. Учні, які мають базову загальну середню освіту, одночасно з одержанням професії здобувають в училищі повну загальну середню освіту. Почаївське ВПУ – державний професійний навчально – виховний заклад. Діловодство в училищі здійснюється на українській мові.

В даний час училище розміщується в типовому комплексі, до складу якого входять:

- 2 навчальні корпуси;

- 2-х поверховий громадсько – побутовий корпус, у якому є:

а) їдальня на 120 місць;

б) спортивний зал площею 288 кв.м.;

в) актовий зал на 160 місць;

- лабораторно – практичний корпус;

- гуртожиток на 300 місць;

- бібліотека з читальним залом;

- навчально – виробничі майстерні;

- навчальне господарство площею 135 га.;

- теплиця;

- приміщення для котельні, що працює на газі;

- приміщення для медичного обслуговування, обладнані за діючими нормами і санітарними вимогами;

- приміщення, споруди, інвентар, інше приладдя, необхідні для фізичного виховання, гурткової роботи та позаурочної роботи з учнями.

Підготовка спеціалістів в училищі ведеться з таких професій:

-Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, водій автотранспортних засобів категорії"С";

-Електромонтер з обслуговування і ремонту електроустаткування, водій автотранспортних засобів категорії "С";

-Кухар, кондитер;

-Кухар, офіціант, бармен;

-Оператор комп'ютерного  набору, конторський  службовець (бухгалтерія),

-Оператор комп'ютерного  набору, агент з організації туризму,

-Водій мототранспортних засобів категорії «А»,

-Водій автотранспортних засобів категорії «В»,

-Муляр, штукатур;

-Кравець.

Почаївське ВПУ має відповідну матеріально – технічну базу, забезпечене власними спорудами. Загальна площа приміщень становить 15400 м2. Навчальна площа 8740 м2. У розпорядженні учнів 27 навчальних кабінетів, в тому числі 15 – профтехциклу, 3 – навчальні майстерні, 5 лабораторій, укомплектовані комп’ютерні класи, навчальний полігон, бібліотека, читальний зал з бібліотечним фондом 21 тис. примірників. Навчальні кабінети обладнані згідно вимог наукової організації праці, мають відповідно оснащені робочі місця викладачів та учнів, укомплектовані необхідними посібниками та технічними засобами навчання.

Середньостатистична кількість учнів у 2012-2013 навчальному році становить 670 чол.

На урочистому святкуванні були присутні чимало гостей, серед них: заступник начальника управління освіти і науки Тернопільської ОДА – начальник відділу професійної та вищої освіти – Брик Роман Степанович; головний спеціаліст відділу професійної та вищої освіти Тернопільської ОДА – Лях Ярослав Семенович; директор навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Тернопільській області, заслужений працівник освіти – Дзюблюк Валерій Петрович; заступник директора НМЦ ПТО у Тернопільській області – Іваськів Олена Федорівна, методисти навчально-методичного центру – Удич Ольга Павлівна, Полежака Петро Прокопович, Козловський Ігор Васильович; директори ПТНЗ – Каплун А.В., Цьох В.І., Шинкарук Г.М., Грушко Г.Є., Мороз В.А., Ткачук М.А., Яськевич М.С. та представники з Шумського професійного училища, Тернопільського ВПУ технологій та дизайну, представники Кременецької РДА, Кременецького районного центру зайнятості, Почаївської міської ради, Почаївської комунальної лікарні, Почаївської ЗОШ І-ІІІ ст., Почаївського будинку інвалідів, Почаївського споживчого товариства, підприємці та меценати. На святкування також були запрошені випускники та ветерани училища.

    

         У фойє проводилася виставка виробів та технічної творчості учнів за професіями, які готує навчальний заклад. До 50-річчя було відкрито музей побуту Волині та історії училища. 

\

    

         Святкування розпочалося з молебну, який відслужив випускник училища 1984 року, а сьогодні – Митрополит Луцький та Волинський Михаїл.

 

Урочисте дійство продовжувалося в актовому залі, де приймали привітання від гостей, випускників та ветеранів училища.

Відкрив урочисті збори з нагоди славного ювілею директор училища Голуб А.П. Він коротко ознайомив присутніх з історією навчального закладу та його досягненнями і проблемами. 

Привітав колектив  головний спеціаліст відділу професійної та вищої освіти Тернопільської ОДА Я.С.Лях:

- Сьогодні, відзначаючи  50-річчя Почаївського вищого професійного училища, ви збираєте плідні ужинки своєї багатогранної невтомної творчої праці. За ці роки тисячі дитячих душ сформувались та були зігріті теплом ваших небайдужих сердець, адже колективу завжди притаманний високий професіоналізм, доброта та чуйне ставлення до людей.

Сотні педагогів, технічних працівників упродовж 50 літ будували «храм науки» від невеличкого закладу училища механізації сільського господарства до знаного в області та Україні - Почаївського вищого професійного училища, одного з провідних навчальних закладів, у якому працюють високопрофесійні творчі та небайдужі особистості, здатні зазирнути у дитячі душі – і зігріти, побачивши негаразди, зрозуміти та всім серцем пожаліти. За 50 років ви підготували понад 17 тисяч висококваліфікованих робітників, робітників, які зуміли себе знайти і реалізувати в різних галузях господарства. 

Від імені Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Тернопільській області виступив директор, заслужений працівник освіти України В.П.Дзюблюк:

- Виповнилося 50 років від того часу, коли вперше гостинно відчинив двері Ваш навчальний заклад для сотень юнаків і дівчат нашої держави. Тисячі випускників для сільськогосподарського виробництва і промисловості, які проходили ази навчання у Вашому училищі, сьогодні трудяться у всіх куточках України та за її межами. Своєю працею вони створюють матеріальні блага, дарують нам красу, радість і віру в майбутнє.

Головне Ваше багатство – викладачі та майстри виробничого навчання, які свої знання, уміння і тепло сердець віддають дітям. 

Привітав навчальний заклад директор Тернопільського вищого професійного училища ресторанного сервісу і торгівлі, доктор педагогічних наук, доцент, голова обласної асоціації працівників профтехосвіти, голова ради директорів профтехучилищ області А.В.Каплун:

- У стінах вашого закладу за ці роки знайшли свою другу домівку, батьківську турботу та затишок тисячі вихованців Почаївської округи, які і тепер не забувають про це.

Ми по-доброму заздримо Вам, що працюєте у перспективному ВПУ, пишаємося разом із Вами Вашими досягненнями, радіємо за Вас. Ваш заклад нарощує свій потенціал, активно розвиває пріоритетні наукові напрями, продукує нові цікаві технології у вихованні молодих висококваліфікованих робітників. Нехай з Вами буде мир, благополуччя, творче натхнення та віра у власні сили, а Ваша невтомна праця нехай примножує Ваш добробут, відкриває нові можливості для реалізації всіх творчих задумів та здійснення мрій.

Нових Вам звершень! Успіхів на благо рідної України! Здоров’я всім і благополуччя!

Від працівників Кременецького районного центру зайнятості привітання передав директор -  Ілинич О.П. Він розповів про тісну співпрацю з навчальним закладом протягом багатьох років, про високий рівень підготовки та перепідготовки кваліфікованих робітників для центру зайнятості. Висловлюємо щиру вдячність за високий професіоналізм, наполегливість та цілеспрямованість у вирішенні непростих суспільних  та виробничих завдань, що  мають на меті зробити професійну освіту перспективно і ефективною.

Цікаво було послухати спогади перших майстрів виробничого навчання про будівництво навчальних корпусів, про здобутки і труднощі тих років, перших випускників училища. Порадували глядачів своїми виступами народний самодіяльний хор, ансамбль народних музик «Горинь», сольні номери учнів Царук Наталії, Шешукової Іванни, Пушкарьової Антоніни. 


Сьогодні здобутки ДНЗ «Почаївське ВПУ» - це результат багаторічної праці його колективу, теплого ставлення випускників, діти та онуки яких, підтримуючи родинні традиції, приходять на навчання до альма-матер своїх батьків. Це дає надію на те, що серце нашого закладу, незважаючи на зміну часів, епох, поколінь, іще довго битиметься в унісон з часом.